Hakkında

Ayhan ÖZTÜRK 1980 yılında Haskovo’da (Bulgaristan) doğdu. Müzik eğitimine 6 yaşında Prof.İvan RAİCHEV’den akordeon dersleri alarak başladı. 1989 yılında ailesiyle Türkiye’ye göç etti. Müzik eğitimine 1995 yılında İstanbul Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’ninde devam etti. 2000 yılında Marmara Ünivesitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Müzik Öğretmenliği bölümünü ve 2005 yılında da aynı üniversitenin yüksek lisans programını kazandı. Bu zaman zarfında İstanbul, Ankara ve İzmir’de düzenlenen beste yarışmalarında dereceler elde etti. Okul içi ve okul dışı konserlerde koro şefi- besteci olarak görev aldı. Başta koro için olmak üzere, çeşitli eserler yazdı ve çok seslendirdi. Eserlerinin bir kısmı İstanbul Güzel Sanatlar Lisesi Koro ve Orkestrası, Marmara Üniversitesi Çok Sesli Koro ve Orkestrası ve TRT Çocuk Korosu tarafından, bir kısmı da yurt içi ve yurt dışında çeşitli konserlerde ve yarışmalarda yerli müzik topluluklarınca seslendirildi. Yüksek Lisans eğitimi boyunca  Prof. Dr. Yücel Elmas ile Koro Eğitimi ve Yönetimi alanında çalıştı.

2007 – 2008 eğitim döneminde İstanbul Devlet Opera ve Balesinde koro direktörü ve şefi Markus BAISCH ‘in Koro Eğitimi – Yönetimi eğitimlerine katıldı.

2005-2008 Marmara Üniversitesinde Atatürk Eğitim Fakültesi Müzik Öğretmenliği bölümünde Okul Çalgıları – Akordoen  dersleri verdi.

2008 yılında Prof. Dr Yücel Elmas danışmanlığında ‘Okul Öncesi Kurumlarda Uygulanan Müzik Eğitiminin Öğretmen Görüşlerine Dayalı Olarak Değerlendirilmesi’ konulu yüksek lisans tezi ile yüksek lisans eğitimini tamamladı.

2008 – 2015 yılları arasında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümünde Koro Eğitimi ve Yönetimi dersleri verdi.

2009 yılında Erhan Öztürk ile birlikte hazırladıkları çocuklar için ‘Şarkılarla Gitar Öğreniyorum’ adlı kitabı yayınladı. Bu güne kadar İstanbul, Bursa, İzmir, Konya, Adana, İskenderun, İzmir, Salihli ve Çorlu’da Müzik – Hareket seminerleri verdi. Temmuz 2016 ‘da Makedonya – Üsküp ‘te Uluslararası Öncü Öğretmenler Zirvesine kabul edilerek atölye çalışması gerçekleştirdi. 2017 yılında Montessori’de Müzik Eğitimi üzerine incelemeler yaparak  eğitimcilere yönelik ‘’ Montessori Yaklaşımında  Müzik Eğitimi Uygulamaları’’ seminerleri  vermeye başladı. Halen Educon Eğitim Danışmanlık şirketi ile eğitimler vermekte, Türkiye’nin İlk Çocuk Hareket Üssü olan MüzipoKids  merkezlerinin  eğitmen eğitimlerini yapmakta ve İstanbul Terakki Vakfı Okullarında müzik öğretmeni olarak çalışmaktadır.